"Şifreniz ele geçti" mailleri

  • Sunday, 11th November, 2018
  • 09:05am

Yeni bir spam türü çıkmıştır. Üye olduğunuz herhangi bir forum veya alışveriş sitesini hack eden kişi, üye listesi ve şifreleri ele geçirir, sonra bu listedeki herkese mail atarak "mail şifreniz elimde bana para gönderin yoksa size şunu bunu yaparım" diye yazar. Bir nevi boş şantaj yani.

Şayet mail şifreniz ve farklı sitelerde kullandığınız şifre birbirinden farklı ise sorun yok; ki zaten öyle de olmalıdır.   Eğer aynı şifreyi hem mail hesabınızda hem güvenilmez sitelerde kullanıyorsanız sorun olabilir.  Farklı ise, zaten sorun yok, gelen maili silebilirsiniz.

Kalfaoglu.Net zaten size otomatik ve tahmin edilmesi imkansız mail şifreleri tanımladığı için bir sorun yaşamanız olası değildir. Şayet sisteme girip şifrenizi siz değiştirdiyseniz, tekrar girip daha zor birşeyle değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, son gelen parti şantaj mailinde "gönderen" ve "alıcı" adresi bir tutulmuştur;  yani mail sizden gitmiş ve size gelmiş gibi görünmektedir. Ne yazıkki mail sistemlerinin kullandığı RFC822 standartı, buna izin vermektedir. Yani herhangi bir kişi biraz uğraşıp gönderdiği mailin gönderen adresini istediği birşeye değiştirebilir. Zaten bu nedenle de gelen emaillere şüphe ile bakılması gerekmekte, ne gönderici adresine güvenilmesi ne de maillerde yer alan linklerin tıklanmaması gerekmektedir.

Saygılar sunarız.

 

 

« Back