DNS Nedir, DNS ayarlarım nasıl olmalıdır? Print

  • 15

DNS, ya da Domain Name Server, sizin alan adınızın hangi bilgisayarda barındığını, hangi bilgisayar(ların) size gelen emaili alabileceğine veya gönderebileceğini bildiren ve daha pek çok bilgiyi isteyenlere ulaştıran sistemdir. DNS sunucular sayesinde, web ve email çalışabilir.

Barındırmanız Kalfaoğlu üzerinde ise, alan adınız için doğru DNS ayarları şöyledir:

Siteniz UNIX barındırma sunucularımızda tutuluyorsa, alan adınızın DNS lerini şu şekilde ayarlamalısınız: (*)
1. DNS : ns1.kalfaoglu.net
2. DNS : ns2.kalfaoglu.net

Siteniz Windows barındırma sunucularımızda tutuluyorsa, alan adınızın DNSlerini şu şekilde ayarlamalısınız: (*)
1. DNS : ns3.kalfaoglu.net
2. DNS : ns4.kalfaoglu.net

Alan adınızın çalışabilmesi için, alan adınzıın kaydında doğru DNS lerin yazılı olması gerekmektedir. Bunları değiştirmek için, alan adınızı aldığınız yerin size verdiği "domain kontrol paneli" veya "alan adı kontrol paneli" ne girmeniz gerekecektir. (Barındırma veya hosting kontrol paneli değil). Alan adınızı Kalfaoglu'ndan aldıysanız, ve alan adı idaresi özelliklerini eklediyseniz, alan adınızı direk olarak bu kontrol panelinden idare edebilirsiniz.. Giriş yapıp Alan Adlarım menusune girmeniz yeterlidir. Alan adını eski şirketimiz olan Zenit'ten aldıysanız, alan adınızı idare etmek için:  http://manage.opensrs.net  adresine girmeniz gerekecektir.

(*) Barıdırmanızın UNIX mi Windows mu sunucu üzerinde olduğunu anlamak için: Soldan Hizmetlerim i seçin ve barındırma paketinizdeki koda bakın: L50, L200 veya LB5 gibi L ile başlayan bir ibare görüyorsanız, Linux barındırmasını kullanıyorsunuz.   Bu kodun içinde  W  geçiyorsa, W50, W200 veya WB5 gibi, barındırmanız Windows sunuculardadır.

 


Was this answer helpful?

« Back

Powered by WHMCompleteSolution